Home Page of Mateusz Piechnat

Życiorys

 

Mateusz Piechnat

dr Mateusz Piechnat

Pianista urodzony w 1984 roku w Łodzi. Ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi (2003), gdzie kształcił się pod kierunkiem Anny Liszewskiej oraz Barbary Talmy-Sutt. Był wielokrotnym uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu w klasie prof. Barbary Halskiej. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2008), w klasie fortepianu prof. Bogusława Wódki, kameralistyki prof. Bogusława Pikały i nauki akompaniamentu prof. Elżbiety Różyckiej-Przybylak. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. takich profesorów, jak: Andrzej Jasiński, Grzegorz Kurzyński, Yossi Reshef, Kurt Seibert, Waldemar Wojtal.

Zainteresowania naukowe i artystyczne pianisty koncentrują się wokół muzyki rosyjskiej przełomu XIX i XX wieku. Jego praca magisterska i recital dyplomowy poświęcone były wykonawstwu III Koncertu fortepianowego d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. W związku z przewodem doktorskim zafascynował się życiem i twórczością Aleksandra Skriabina. Na podstawie dysertacji pod tytułem Ideologia twórcza kompozytora jako podstawa kształtowania interpretacji wykonawczej w wybranych miniaturach i sonatach fortepianowych Aleksandra Skriabina uzyskał w 2016 roku stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Fragmenty rozprawy zostały opublikowane w formie cyklu artykułów w półroczniku naukowo-artystycznym „Notes Muzyczny”.

Działalność artystyczna pianisty skupia się głównie na muzyce kameralnej ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. Jako pianista towarzyszący był wielokrotnie nagradzany za wyróżniający akompaniament na festiwalach i konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich, podczas których współpracował z wybitnymi pedagogami śpiewu, m.in. Jerzym Artyszem, Raffaele Cortesim, Tomaszem Herbutem, Siergiejem Leiferkusem, Jard van Nes, Udo Reinemannem, Teresą Żylis-Garą. Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista, m.in. w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Żelazowej Woli, na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina i Zamku Królewskim w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Rheinsbergu (Niemcy).

W pracy zawodowej od 2008 roku związany jest nieprzerwanie z Państwową Szkołą Muzyczną im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz łódzką Akademią Muzyczną, gdzie do 2016 roku był asystentem w klasie fortepianu prof. Bogusława Wódki, a obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego, akompaniując w klasie wokalnej prof. Ziemowita Wojtczaka oraz w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. Pianista współpracował także z łódzkimi instytucjami muzycznymi, m.in. ZSM im. Stanisława Moniuszki oraz Teatrem Muzycznym w Łodzi w ramach spektaklu słowno-muzycznego „Chopin i jego zaczarowany fortepian” (2010). Koncertował z orkiestrą Polish Camerata w związku z projektem „Arcydzieła muzyki fortepianowej W. A. Mozarta” (2021). Uhonorowany odznaką ministerialną „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Poza tematyką muzyczną interesuje się filozofią wieczystą, psychologią transpersonalną oraz webmasteringiem: JavaScript (ES6+, TypeScript, DOM, jQuery, React, HTML5, CSS3, Sass) ▪ PHP (Symfony, Laravel, SQL, WordPress) i programowaniem komputerowym na platformy Windows, Android i Arduino: C/C++, Delphi (WinAPI, VCL) ▪ Java SE (Android SDK, JavaFX).

Poniższa lista zawiera najważniejsze utwory, które miał przyjemność wykonywać w trakcie swojej edukacji pianistycznej.

Johann Sebastian Bach

Joseph Haydn

Wolfgang Amadeusz Mozart

Ludwig van Beethoven

Fryderyk Chopin

Ferenc Liszt

César Franck

Johannes Brahms

Modest Musorgski

Gabriel Fauré

Isaac Albéniz

Aleksander Skriabin

Siergiej Rachmaninow

Karol Szymanowski

Siergiej Prokofiew

Dymitr Szostakowicz

Miłosz Magin