Home Page of Mateusz Piechnat

Życiorys

Mateusz Piechnat

dr Mateusz Piechnat

Pianista urodzony w 1984 roku w Łodzi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, którą ukończył z wyróżnieniem w 2003 roku. W tym czasie kształcił się pod kierunkiem Anny Liszewskiej, a następnie Barbary Talmy-Sutt. Był częstym uczestnikiem Międzynarodowych Kursów Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu (w klasie prof. Barbary Halskiej).

W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu prof. Bogusława Wódki (kameralistyki prof. Bogusława Pikały i akompaniamentu prof. Elżbiety Różyckiej-Przybylak). Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak: Andrzej Jasiński, Grzegorz Kurzyński, Yossi Reshef, Kurt Seibert, Waldemar Wojtal.

Aktualnie pracuje jako wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim uczelni macierzystej oraz w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Współpracował także z łódzkimi instytucjami muzycznymi, m.in. ZSM im. S. Moniuszki i Teatrem Muzycznym w Łodzi. Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. Jako pianista towarzyszący był wielokrotnie nagradzany za wyróżniający akompaniament na festiwalach i konkursach wokalnych. Uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich, podczas których współpracował z tak wybitnymi pedagogami, jak: Jerzy Artysz, Raffaele Cortesi, Tomasz Herbut, Siergiej Leiferkus, Jard van Nes, Udo Reinemann, Teresa Żylis-Gara.

Zainteresowania naukowe i artystyczne pianisty koncentrują się wokół muzyki rosyjskiej przełomu XIX i XX wieku. Jego praca magisterska i recital dyplomowy poświęcone były wykonawstwu III Koncertu fortepianowego d-moll op. 30 Sergiusza Rachmaninowa. W związku z przewodem doktorskim zajął się studiowaniem życia i twórczości Aleksandra Skriabina. Na podstawie przedstawionej dysertacji pod tytułem „Ideologia twórcza kompozytora jako podstawa kształtowania interpretacji wykonawczej w wybranych miniaturach i sonatach fortepianowych Aleksandra Skriabina” uzyskał w 2016 roku stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Poza tematyką muzyczną interesuje się filozofią wieczystą, psychologią transpersonalną oraz webmasteringiem (HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL) i programowaniem komputerowym na platformy Windows (Delphi, C#) i Android (Java).

Poniższa lista zawiera najważniejsze utwory, które miał przyjemność wykonywać w trakcie swojej edukacji pianistycznej.

Johann Sebastian Bach

Joseph Haydn

Wolfgang Amadeusz Mozart

Ludwig van Beethoven

Fryderyk Chopin

Ferenc Liszt

César Franck

Johannes Brahms

Modest Musorgski

Gabriel Fauré

Isaac Albéniz

Aleksander Skriabin

Siergiej Rachmaninow

Karol Szymanowski

Siergiej Prokofiew

Dymitr Szostakowicz

Miłosz Magin