Home Page of Mateusz Piechnat

Programy

Moja przygoda z programowaniem zaczęła się bardzo szybko po tym, kiedy dostałem komputer, czyli w wieku około 15 lat. Intrygowały mnie (niegdyś bardzo modne) wyskakujące okna. Wiedziałem, że przeglądarka internetowa daje możliwość zapisania na dysku strony internetowej w postaci pliku, dlatego zapisałem nieposłuszną witrynę i starałem się usuwać różne fragmenty kodu w notatniku, aby sprawdzić, który odpowiedzialny jest za nachalnie otwierającą się reklamę. Tym sposobem poznałem magiczną komendę window.open ale jeszcze dużo czasu upłynęło zanim zrozumiałem, że open jest metodą obiektu window.

W następnej kolejności zapoznałem się z kursem HTML i zawartością serwisu Ygreg.com (PHP, SQL). Dalej szlifowałem JavaScript. Poznałem również szegółowo XHTML i CSS. Przypadkowo wpadł mi w ręce Borland Delphi 6, z którego powodu trafiłem na 4programmers.net. Tam nauczyłem się samodzielności. Zawsze starałem się pisać wszystko od podstaw (WinAPI, WinSock), rzadko korzystając z gotowych rozwiązań. Interesowałem się Asemblerem i C, ale z uwagi na niewystarczające przygotowanie odczuwałem skłonność do języków wysokopoziomowych takich jak Java, C# czy Python. Obecnie nie mam zbyt wiele czasu na programowanie i jest mi bardzo przykro z tego powodu.

Poniższa lista zawiera kilka programów napisanych w Delphi, które mogłyby być przydatne dla innych osób. W przyszłości chciałbym tutaj zawrzeć bardziej znaczące pozycję, niestety do tej pory moje projekty miały charakter dydaktyczny, tak więc zazwyczaj nie miałem powodu aby je ukończyć.

 • ADS Explorer

  (217.0 KB)

  Bardzo stary projekt. Program służy do eksploracji alternatywnych strumieni danych (Alternate Data Streams) w systemie plików NTFS. Jego jedynym praktycznym zastosowaniem jest ukrywanie plików w ADS innych obiektów.

 • Img2Html

  (260.5 KB)

  Bardzo stary projekt. Aplikacja służy do zamiany zdjęć na Ascii Art.

 • KoszNamer [źródło]

  (11.5 KB)

  Prosty program napisany w WinAPI. Potrafi zmienić nazwę Kosza. Powstał w celach dydaktycznych. Źródła da się skompilować w Delphi 7 Personal.

 • MinEdit [źródło]

  (4.2 KB)

  Najprostszy na świecie edytor tekstu napisany w WinAPI. Powstał w celach dydaktycznych. Źródła da się skompilować w Delphi 7 Personal.

 • Minimal Editor

  (532.0 KB)

  Prosty edytor tekstu przeznaczony dla programistów. Obsługuje automatyczne wcięcia i sam rozpoznaje strony kodowe plików. W przeciwieństwie do Notatnika nie dodaje BOM jeśli tego nie chcemy.

 • Opener

  (239.0 KB)

  Program pozwala stworzyć listę skrótów do często używanych aplikacji bądź lokalizacji na dysku. Lista dostępna jest po wskazaniu myszką ikony programu znajdującej się w obszarze powiadomień paska startu.

 • Rurki

  (681.5 KB)

  Najstarszy wygaszacz ekranu i chyba jedyny jaki napisałem.

 • Simple Folder Hider

  (219.5 KB)

  Simple Folder Hider w wersji 3.2 (napisany 17 czerwca 2007 roku). Program służy do ukrywania folderów w systemach operacyjnych Windows 2000/XP/Vista. Najlepiej działa w systemie plików NTFS.